در حالی این روزها همه فوتبالی‌ها اهمیت ندادن به فوتبال پایه را یکی از دلایل حرکت لاک‌پشتی فوتبال ایران می‌دانند، یک باشگاه خصوصی در هرمزگان برنامه‌ای برای آکادمی‌اش ریخته که اگر ادامه‌دار باشد، بازیکنان آموزش‌دیده زیادی به فوتبال کشور معرفی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در سلسله گزارش‌های خود از آکادمی باشگاه‌های استان، این بار به سراغ آکادمی فوتبال البدربندرکنگ رفته تا وضعیت این تیم خصوصی را موردبررسی قرار دهد آکادمی که بازیکنانی نظیر فرشید اسماعیلی بازیکن استقلال تهران، امین درویشی بازیکن فولاد گسترش تبریز را به لیگ برتر فرستاده و این روزها فردین بحری را به‌عنوان پدیده آکادمی کیا به فوتبال کشور معرفی کرده است.

طبق قانونی که کنفدراسیون فوتبال آسیا به تصویب رسانده تمام باشگاه‌های ایرانی باید آکادمی فوتبالشان را فعال کنند. باشگاه البدربندرکنگ یکی از باشگاه‌هایی است با سرعت بالایی تمام الزامات لازم را فراهم آورده است. آکادمی ملی فوتبال بر اساس معیارهایی که کنفدراسیون فوتبال آسیا مشخص کرده، مهیاکردن امکاناتی مثل، زمین چمن طبیعی و مصنوعی استاندارد،سالن سرپوشیده، کلاس آموزشی، دفتر اداری، کتابخانه، انبار، رختکن، اتاق معاینه پزشکی، سالن آمادگی جسمانی، خوابگاه و سالن غذاخوری را برای یک آکادمی فوتبال استاندارد مشخص کرده است که اکثر این موارد در باشگاه البدرکنگ دیده می‌شود شاید هم فراتر از این الزامات!

مدیرعامل باشگاه البدر بندرکنگ در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، بابیان اینکه این باشگاه در سال 86 شروع به فعالیت کرده است، اظهار کرد: سال 88 پروانه فعالیت باشگاه نیز صادر شد و از همان سال در رده‌های پایه کشوری آغاز به فعالیت کردیم.

عبدالرحیم دریانوردان با اشاره به اینکه متأسفانه تمامی شعارها در ورزش به دو بحث ختم می‌شود، افزود: نخست زیرساخت مناسب و دوم پرداخت به پایه‌هاست که هر دو موضوع در باشگاه البدربندرکنگ رعایت شده و سیاست باشگاه بر این مبنا پایه‌ریزی شده است.

وی بابیان اینکه این باشگاه در چند سال نخست فعالیتش به دنبال مطرح کردن برندش بود و قاعدتاً باید در رده بزرگ‌سالان هم به فعالیت می‌پرداختیم، تصریح کرد: پس از اتفاقات ناگوار دو سال خیر مالک باشگاه از فعالیت در رده بزرگ‌سالان منصرف شد و تمامی هزینه خود را صرف تیم‌های پایه کردیم تا به شکل اصولی رشد و بتوانیم از داشته‌های خود استفاده کنیم.

دریانوردان با اشاره به اینکه این باشگاه در پنج رده مدرسه فوتبال، نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید در حال حاضر فعالیت دارد، اضافه کرد: در رده نونهالان از سال 90 وارد لیگ برتر شدیم و حتی تجربه صعود به دور دوم هم داشته‌ایم گرچه کار سختی بود زیرا با بضاعت استان هرمزگان این موضوع کار دشواری بود اما باشگاه با تمرکز روی تغذیه و مدرسه بازیکنان و پرداختن اصولی فوتبال تمامی شرایط برای پیشرفت را فراهم کرد.

وی بابیان اینکه آگاهی خانواده‌ها در حرفه‌ای بودن ورزش و توجه به‌تمامی شرایط روزبه‌روز افزایش‌یافته است، افزود: امروزه خوشبختانه خانواده‌ها خود به‌خوبی وقت فرزندانشان را برای درس و تمرین مهیا می‌کنند اما مهم‌ترین مشکل کبود نیروی انسانی در این رده سنی است زیرا باید در سطح کشور با باشگاه‌هایی مقابله کنیم که علاوه بر زیرساخت مناسب و هزینه‌های کلان، از نیروی انسانی فوق‌العاده‌ای بهره می‌برند مانند ذوب‌آهن و مس کرمان.

مدیرعامل باشگاه البدر بندرکنگ ادامه داد: در فصل جاری 20 بازیکن از تست گیری سراسر هرمزگان جذب تیم نونهالان شدند تا با 15 نفر رشد کرده از مدرسه فوتبال البدر تیم نونهالان البدرکنگ در مسابقات لیگ برتر را تشکیل دهند.

دریانوردان در خصوص تیم نوجوانان این باشگاه گفت: تیم نوجوانان البدربندرکنگ پنج سال است که در لیگ برتر حضور یافته و در دو سال توانسته به دور دوم صعود کند و این خودکار بزرگی است که با تکیه‌بر نیروهای بومی بتوان به این موفقیت در حضور گروه‌های بزرگ کشور دست‌یافت.

وی تیم جوانان البدر بندرکنگ را نماد اعتماد به توان بومیان استان دانست و عنوان کرد: سالی که بنده مدیریت باشگاه را پذیرفتم، سهمیه لیگ یک جوانان البدر را از زیرگروه به لیگ برتر رساندیم آن‌هم با پتانسیل نیروهای بومی که سال قبلش در تیم نوجوانان حضور داشتند.

دریانوردان با اشاره به اینکه موفقیت‌های تیم جوانان باعث شد تا هیئت‌مدیره باشگاه راضی به تشکیل تیم امید شود، اظهار کرد: تیم امید در فصل جاری با 60 درصد از تیم جوانان فصل گذشته با خرید امتیاز لیگ یکی تیم آراد بهمن آمل در مسابقات کشوری حضور می‌یابد و تنها هدف مالک باشگاه باوجود هزینه‌های گزاف، رشد فوتبال استان در رده‌های پایه است.

مدیرعامل باشگاه البدر بندرکنگ با اشاره به اینکه دید ویژه‌ای به تیم‌های رده پایه‌داریم، خاطرنشان کرد: باشگاه البدر نگاهش به استان و نیروهای بومی است و تمامی تلاشمان برای خف شأن باشگاه، نیروهای مستعد و توانمندسازی نیروهای بومی است.

دریانوردان در معرفی مربیان تیم‌های پایه افزود: نادر غله بانی با دارا بودن مدرک A آسیا سرمربی تیم امید، محمد خزایی با دارا بودن مدرک A آسیا سرمربی تیم جوانان، مهرزاد عباسی با دارا بودن مدرک C آسیا سرمربی تیم نوجوانان می‌باشند.

وی در خصوص فعالیت‌های مدرسه فوتبال باشگاه البدرکنگ، اظهار کرد: مدرسه فوتبال این باشگاه زیر نظر علیرضا قربانی که با دارا بودن مدرک B آسیا سال‌ها تجربه حضور در رده‌های پایه را دارد، خوشبختانه فعالیت‌های مناسبی ارائه کرده است و در حال حاضر از 200 نفر ثبت نامی، 120 نفر در رده سنی 7 تا 14 سال به عضویت این مدرسه فوتبال درآمدند تا بتوانند استعدادهای آینده فوتبال باشگاه البدربندرکنگ را پرورش دهند.

این مقام مسئول در خصوص امکانات این باشگاه گفت: کلیه بازیکنان از امکانات خوابگاهی، تغذیه‌ای و تحصیلی بهره می‌برند و حتی در رده جوانان و امید طبق تصویب هیئت‌مدیره به بازیکنان بر اساس چهار درجه حقوق تعلق می‌گیرد که از این حیث شاید نظیر آن در استان هرمزگان وجود نداشته باشد.

دریانوردان بابیان اینکه از زمان تأسیس باشگاه بیش از 100 میلیارد ریال در باشگاه البدرکنگ در رده‌های پایه هزینه شده است، تصریح کرد: کنفدراسیون فوتبال آسیا شرط اساسی‌اش برای اعطا مجوز حرفه‌ای به باشگاه‌های زیرساخت مناسب است که باشگاه البدربندرکنگ خوشبختانه از ورزشگاه اختصاصی بهره می‌برد که شاید نه در استان بلکه در منطقه کم‌نظیر باشد و همچنین کیفیت زمین تمرین این ورزشگاه هم در سطح کشور بی‌نظیر باشد.

وی فلسفه ساخت ورزشگاه این باشگاه را ده‌هزارنفری دانست و عنوان کرد: در فاز نخست ساخت ورزشگاه 2500 نفری در دستور کار قرار داشت که خوشبختانه انجام شد و در حال حاضر در حال تکمیل این ورزشگاه تا جمعیت 6 هزار نفر هستیم تا بتوانیم پله‌پله به سمت حرفه‌ای شدن پیش رویم.

دریانوردان با اشاره به اینکه حفظ یک ورزشگاه از ساخت آن سخت‌تر است، اضافه کرد: در حال حاضر ورزشگاه خلیج‌فارس بندرعباس که سال‌های زیادی از عمرش نمی‌گذرد باید ببینید به چه روزی افتاده درحالی‌که هزینه‌های گزاف ماهانه برای حفظ ورزشگاه البدر می‌شود بدون هیچ حامی و تنها با عشق و علاقه مالک و اعضای هیئت‌مدیره این امر صورت می‌گیرد.

وی همچنین در خصوص اتفاقات حاشیه تیم فوتبال البدر در مسابقات لیگ یک کشور در سه فصل گذشته که منجر به منحل شدن تیم بزرگ‌سالان این تیم شد، گفت: خیلی سخت است که ببینید جلوی چشمتان حقتان خورده شود اما نتوانید کاری کنید.

مدیرعامل باشگاه البدر بندرکنگ بابیان اینکه هدف باشگاه البدر از ابتدا مشخص بود، خاطرنشان کرد: در 15 سال پیش در بندرکنگ یا بندرلنگه استعدادهای فراوانی در باشگاه‌های ملوان و دریانوردان حضور داشت که شاید نهایتاً در سطح شهرستان به پایان می‌رسید و خیلی هنر داشتند به تیم‌های منتخب استان راه می‌یافتند اما در شرایط فعلی همه‌چیز دگرگون‌شده است.

دریانوردان با اشاره به اینکه هنوز هم به جوابی در خصوص آن اتفاقات نرسیده‌ایم، تصریح کرد: دو سال قبل مجمع فوق‌العاده هیئت فوتبال استان برگزار شد و درحالی‌که باشگاه البدر مانند آلومینیوم و شهرداری در لیگ یک حضور داشت اما فرصتی برای ارائه سخن به نماینده باشگاه داده نشد درحالی‌که سهم ما هم نیز باید در نظر گرفته می‌شد که پس از بیان اعتراضم، رئیس هیئت فوتبال استان فرصت صحبت با کفاشیان را داد که در آن صحبت‌ها هم جز وعده از سوی ایشان هیچ نتیجه‌ای ندیدیم.

وی با انتقاد از اینکه چرا نماینده‌ای از باشگاه در کمیته استیناف و انضباطی حضور نداشته است، اضافه کرد: به‌ناحق شش امتیاز از تیم البدر کسر شد زیرا در بازی با سایپا مهر کرجی که در نیم‌فصل دوم در تمامی بازی‌ها به‌زور به یازده بازیکن می‌رسید آن‌هم در هشت هفته مانده به اتمام مسابقات، دلیلی برای تبانی نبود آن‌هم وقتی دو هفته بعد آن دوشکست نصیبمان شد.

مدیرعامل باشگاه البدر بندرکنگ بابیان اینکه عاملان این موضوع را به خدا واگذار می‌کنم، اظهار کرد: سیاست باشگاه نگاه به رده بزرگ‌سالان در حال حاضر نیست تا پوست‌اندازی کرده و با اتکا به نیروهای پرورش‌یافته خود در رده بزرگ‌سالان حاضر شود.

وی همچنین در خصوص فعالیت این باشگاه در ورزش هالی سالنی گفت: سیاست باشگاه ساختن سالن 5 هزارنفری در آینده‌ای نزدیک است که کار سنگینی بوده و نیاز به حمایت دارد اما در صورت تحقق آن می‌توانیم در ورزش‌های توپی و سالنی مانند بسکتبال و والیبال حضور یابیم.

دریانوردان در خصوص حمایت از ورزش بانوان نیز بیان کرد: تا دو سال پیش در ورزش کاراته نیز حضور داشتیم و بسکتبال و والیبال را حمایت می‌کردیم اما چند مشکل اساسی ازجمله سالن اختصاصی کمی این موضوع را دچار وقفه کرد تا در آینده‌ای نزدیک دوباره این موضوع عملی شود.

وی همچنین از وجود تعاونی مصرف کانون هواداران باشگاه البدر بندرکنگ خبر داد و افزود: این تعاونی در سال 90 راه‌اندازی شد و با توجه به برند اجناس که البدر نام دارد و اعتبار باشگاه و به‌ویژه حضور تیم بسکتبال در لیگ برتر و تیم بزرگ‌سالان در لیگ یک توانست جایگاه ویژه‌ای داشته باشد و اکنون فروشگاه تعاونی این باشگاه از دو هزار عضو روز نخستش به 18 هزار عضو در سراسر استان رسیده است و توانسته این تعاونی به درآمدزایی باشگاه کمک کن.

دریانوردان در پایان به استقبال خوب شهروندان از فروشگاه ورزشی البدراسپرت اشاره و اضافه کرد: این فروشگاه از سال 92 توانسته با تهیه البسه و لوازمات برند البدر تمامی مایحتاج شهروندان و هواداران را تأمین کند و به درآمدزایی باشگاه کمک کند که این نشان‌دهنده نگاه اصولی باشگاه به امر خطیر درآمدزایی است.

با تشکر از جناب آقای طالبی خبرنگار خبرگزاری ایسنا

Playmax
۱۳ مرداد ۱۳۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.