بامداد دیروز چهارشنبه پانزدهم آبان ماه رئیس فدراسیون جهانی فوتبال –فیفا برای حضور در دومین کنگره بین المللی علم و فوتبال وارد ایران شد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، بامداد دیروز جوزف سپ بلاتر در حالی وارد ایران شد که علی کفاشیان-رییس فدراسیون فوتبال، مهدی محمدنبی-دبیرکل ، علی دایی ، مهدی مهدوی کیا ، جواد نکونام و همچنین ماجد-رییس توسعه منطقه ای فوتبال آسیا و دیوید بورخا- رییس توسعه فوتبال آسیا برای استقبال از رییس فیفا در فرودگاه حاضر بودند.
هواپیمای بلاتر 4:50 بامداد وارد ایران شد و مراسم استقبال در پاویون دولت فرودگاه مهر آباد انجام شد و طی آن بلاتر گفت و گوی کوتاهی با کفاشیان ، محمدنبی ، دایی ، مهدوی کیا و نکونام انجام داد.
در ابتداعلی کفاشیان اقدام به معرفی هیات ایرانی کرد و بلاتر گفت که همه حاضران را می شناسم. پس از آن رییس فدراسیون جهانی فوتبال به کفاشیان گفت: خوشحالم پس از دو سال که قول داده بودم سرانجام اینجا حضور دارم و این دومین حضورم در ایران است.
بلاتر حضور تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2014 برزیل را بار دیگر به کفاشیان و محمدنبی تبریک گفت و هچنین عملکرد  تیم ملی نوجوانان را مورد ستایش قرار داد و دلیل عدم صعود ایران به مرحله بعدی جام جهانی نوجوانان U17 امارات را انسجام زیاد تیم نیجریه دانست.
بلاتر از علی دایی در خصوص شرایط تیم ملی فوتبال و روند آماده سازیش برای جام جهانی سوال کرد که علی دایی گفت شرایط بد نیست اما تیم برای حضور قدرتمند نیاز به کار بیشتری دارد.

رئیس فیفا در همایش علم و فوتبال دقایقی سخنرانی کرد

بلاتر : زمانی که ایران به جام جهانی رفت خبر به خیابان رفتن مردم را به خوبی دنبال کردم. دو اتفاق توجه من را جلب کرد. اول انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور بود و دومی صعود ایران به جام جهانی بود. ایران در جام جهانی 1987 آرژانتین، در جام جهانی 1998 فرانسه و 2006 آلمان حضور داشت و  یک بازی معروف مقابل آمریکا داشت که با برد ایران همراه بود.
سپ بلاتر در ادامه گفت: شما مردم ایران باید بدانید که تیم ملی شما در جام جهانی سفیر ایران است که می تواند توجه ها را  به خود جلب کند. وقتی بازیکنان و طرفداران ایران پرچم سه رنگ ایران را در دست دارند و جهان آنها را می بیند، می تواند بهترین دیپلماسی ممکن را رقم بزند. در این جلسه شیخ سلمان و یکی از اعضای کمیته اجرایی که خانم هم هست حضور دارند.من از حضور پررنگ بانوان ایرانی در فوتبال آسیا و جهان خوشحالم  و می دانم که این خانم چقدر از فوتبال بانوان ایران در کمیته اجرایی دفاع کرده است و من به همین خاطر از ایشان تشکر می کنم.
رئیس فیفا ادامه داد: فوتبال مدرسه زندگی است و تنها یک بازی گروهی جوانمردانه نیست و هرگز ورزش آسانی نبوده است. فلسفه فوتبال یک فلسفه خاص و ویژه است. فوتبال سرگرمی است، تراژدی است و شادی و غم را در پی دارد. فوتبال یک خانه امن است. فوتبال یک زندگی است. شما یک روز می برید و یک می بازید و وقتی می بازید به دنبال فرصتی هستید که باختتان را جبران کنید. فوتبال یک صنعت و اقتصاد بزرگ است و ورزشی که سه میلیارد و نیم نفر را به خود مشغول کرده است.
سپ بلاتر در ادامه گفت: سلامت بازیکنان برای فیفا بسیار مهم و حیاتی است چرا که فوتبال برای زندگی است. باز هم تکرار می کنم که به فلسفه فوتبال دقت کنید و آن را درک کنید. این فلسفه هدفی را دنبال می کند که آن هدف تنها گل زدن وگل خوردن و بردن و باختن نیست. هدف بازی فوتبال این است که نونهالان و نوجوانان و جوانان و بزرگسالان در یک مسیر قرار گیرند. می توانید تصور کنید چرا باید ما فوتبال را اینطور نشان دهیم؟ برای بازکردن دستها و آغوش برای دوستی بین مردم است. شما در یک فوتبال مثل یک بدلکار هستید که باید هنرتان را به خرج دهید تا توجه ها را جلب کنید. فوتبال کشورها وشهرها و روستاها را به خود جلب کرده است. یک جمله است که می گوید بازی آسان است وقتی توپ نباشد، اما وقتی توپ نباشد، بازی انجام نمی شود. بازی فوتبال یک کپی از الگوی جهانی و سمبل اجتماعی کلاسیک است. زمانی که روش بازی را ندانید، در این بازی موفق نمی شوید.
رئیس فیفا در پایان گفت:وقتی با فیفا مهربان و صادق باشید و با فیفا رابطه صادقانه ای برقرار کنید برای ارتقای علم فوتبال تلاش کنید. از همه فرهنگ ها از چین گرفته تا اروپا و مصر و روم و آمریکای جنوبی، همه و همه توپ را می شناسند و با آن توپ زبان مشترک دارند. زبان مشترک همان توپ است که شروعی است برای تمدن جدید که در انگلستان و از قرن 19 اتفاق افتاد و مقدمه ای است برای بازی جوانمردانه و مهربابانه کشورها و تمدن ها با یکدیگر. ازهمین الان به دنبال فلسفه فوتبال و علم فوتبال و فوتبال آکادمیک باشید. کسی که نمی تواند ریسک کند نمی تواند رقابت کند. شما باید امیدوار باشید که پیشرفت کنید. من خوشحالم هستم که در تهران هستم و من به شما به خاطر برگزاری این همایش و از دبیر کل فدراسیون و دبیر همایش و رئیس فدراسیون تشکر ویژه ای می کنم. از همه شما تشکر می کنم به خاطر بازی فوتبال و به خاطر جهان. این شعار فیفاست.

 

Playmax
۱۶ آبان ۱۳۹۲

1 دیدگاه در “بلاتر : فلسفه فوتبال یک فلسفه خاص و ویژه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.