اشكها و لبخند ها پرده آخر

سنگين ترين شكست تاريخ فوتبال ايتاليا در يك بازي فينال حتي سنگين تر از شكست چهار بر يك ايتاليا در فينال جام جهاني 1970 مكزيك در مقابل تيم رويايي بزريل و ياران پله، ديشب در ورزشگاه المپيك كيف و در مقابل اسپانيا رقم خورد.

 اسپانيا بر خلاف آلمان بي مهابا به دروازه ايتاليا حمله نكرد بلكه با زيركي تمام بازي معمولي اما كنترل شده خود را انجام داد و همين امر باعث شد كه قبل از شكل گيري و انسجام دفاعي ايتاليا در همان ابتداي كار و در دقيقه 14 بازي روي نفوذ و ارسال فابرگاس و ضربه سر سيلوا به گل اول دست يابند .

پس از اين گل شيرازه تيمي ايتاليا به هم ريخت واسپانيا نبض بازي را در دست گرفت، تعويض مدافع ايتاليا(كليني)بخاطر آسيب ديدگي اولين شوك بعد از گل خوردن براي اتزوريها بود اما با اين وجود ايتاليا همچنان اميدوار بود و در يكي دو صحنه تا استانه گلزني پيش رفت اما كاسياس ايستادگي كرد.

در دقيقه 41 و بر روي يك پاس عمقي آلوا با دروازه بان ايتاليا بوفون تك به تك شد وبا ضربه دقيق دومين گل ماتادورها را به ثمر رساند، در دقيقه پاياني نيمه اول (44)ايتاليا فرصت داشت تا فاصله را كم كند اما باز هم كاسياس تسليم نشد و نيمه اول با نتيجه 2 بر صفر به نفع اسپانيا به پايان رسيد.

در آغاز نيمه دوم ايتاليا چند دقيقه اي تهاجمي ظاهر شد اما باز هم اسپانيا با حفظ توپ و پاسهاي متوالي بازي را به دلخواه خود آرام كرد .پراندلي سرمربي ايتاليا براي جبران نتيجه دست به سومين تعويض خود زد اما بازيكن تعويضي (تيگو موتو) چند دقيقه پس از ورود به زمين آسيب ديد و مجبور به ترك ميدان شد تا ايتاليا ناچاراً 30 دقيقه پاياني بازي را 10 نفره ادامه دهد، پس از اين اتفاق نادر و تلخ براي آتزوريها جولان ماتادورها در زمين مسابقه بيش از پيش نمود پيدا كرد تا انها در دقايق 84 توسط فرناندو تورس و 88 توسط خوان ماتا دو بازيكن تعويضي خود گلهاي بعدي را هم به ثمر رساندند تا در پايان اين بازي با نتيجه سنگين و فاجعه آميز 4 بر صفر به نفع اسپانيا رقم بخورد و ماتادورها اولين تيمي باشند كه جام ملتهاي اورپا و جام جهاني را سه بار و پي در پي فتح ميكنند. (نخست جام ملتهاي اورپا در سال 2008 سپس جام جهاني در 2010 و اكنون باز هم جام ملتهاي اروپا در سال 2012)

*********************************************************

شب ناکامی ژرمن ها و شگفتی آتزوری ها

بر خلاف دیگر بازی نیمه نهایی بین اسپانیا و پرتغال که فاقد هیجان و جذابیت لازم بود دو قدرت برتر فوتبال اروپا ایتالیا و آلمان تماشاگران را از تماشای یک دیدار جذاب و دیدنی فوتبال سیراب کردند.

جریان بازی : از همان دقایق اولیه ژرمن ها (آلمان) عطش خود را برای گلزنی و پیروزی و آتزوری ها ( ایتالیا ) عذم جزم خود را برای دفاع از اعتبار فوتبال ایتالیا و شکست حریف نشان دادند. در این بین اولین خطر جدی را آلمان ها خلق کردند که پیرلو توپ را از روی دروازه برگشت داد، آلمان ها حاکم بر جریان بازی بودند اما آتزوری ها در ضد حملات خطرناک و زهر دار سرانجام در دقیقه 20 بازی کاسانو در جناح چپ پس از کنترل توپ با چرخشی زیبا سه مدافع آلمان را از پیش رو برداشت و با ارسالی دقیق فرصت را برای بالوتلی محیا کرد که با ضربه سری قاطع و تماشایی دروازه زرمن ها را باز کند.

پس از ثبت گل اول، آلمان ها بیشتر دست به حمله زدند اما هر بار با سر محکم دفاعی ایتالیا و سنگربان با تجربه و آماده ی بنام بوفون روبرو می شدند که در دقیقه 36 و اینبار بر روی پاس بلند در پشت مدافعین کند آلمان باز هم بالوتلی صاحب توپ شد و پس از کنترل با ضربه سنگین و روپا توپ را به سقف دروازه آلمان کوبید.

پس از به ثمر رسیدن دومین گل ژرمن ها شتاب بیشتری به حرکات خود دادند تا شاید بتوانند نتیجه را جبران کنند اما این امر هرگز محقق نشد و نیمه اول با حساب 2 بر 0 به نفع ایتالیا به پایان رسید.

در نیمه دوم یواخیم لو ( سرمربی آلمان ) با تعویض هر دو مهاجم خود سعی در تغییر شیوه و بازگرداندن آب رفته به جوی را داشت اما ایتالیا همچنان مستحکم در دفاع و خطرناک و زهر دار در ضد حملات بود.

در ادامه کار پراندلی ( سرمربی ایتالیا ) دست به تغییر زد و کاسانو و بالوتلی که آسیب دیده را تعویض و بازیکن تازه نفس به میدان آورد. آلمان ها هم مولر را به میدان آوردند. اما این ایتالیا بود که ضد حملات صاحب موقعیت گلزنی میشد. سرانجام در وقت های تلف شده و در دقیقه 2 + 90 آلمان صاحب یک ضربه پنالتی شد که اوزیل آن را به تک گل آلمان تبدیل کرد. در دقیقه باقی مانده وقت تلف شده ایتالیایی ها حرفه ای تر از آن بودند که به ژرمن ها اجازه گلزنی مجدد بدهند، سرانجام این بازی پر هیجان و زیبا با نتیجه 2 بر 1 به نفع تیم شایسته ایتالیا به پایان رسید.

*********************************************************

حذف پرتغال از سبد يورو

در بازي دو تيم فني و تكينيكي كار اسپانيا و پرتغال كه به نسبت توانايي هاي بازيكنان دو تيم فاقد زيبايي و جذابيت مورد نظر بود. سرانجام پس از پايان 120 دقيقه نبرد در ضربات پنالتي با پيروزي ماتادورها به پايان رسيد و اسپانيا گام به جام فينال چهاردهم گذاشت .

در جريان بازي :برخلاف تصور 2 تيم با احتياط كامل بازي را آغاز كردند نه اسپانيا توانست با شيوه معروفش ( تي كي تا كا) احاطه كامل بر حريف داشته باشد نه پرتغال تيم هجومي هميشگي بود.ماتادورها با وجود مالكيت بيشتر توپ در خلق موقعيت گلزني ناتوان بودند و حواسشان در كار دفاعي به مهار و كنترل بازيكنان سرعتي و تكنيكي پرتغال مثل رونالدو وناني بود و پرتغالي ها نيز بر خلاف بازيهاي گذشته يك تيم تهاجمي بي پروا نبودند وبيشتر متكي به ارسال از كناره ها بودند تا انجام كارهاي سرعتي و تركيبي هر دو نيمه بازي با همين روند پش رفت و در پايان 90 دقيقه تلاش دو تيم گلي شگفته نشد تا بازي به وقت اضافه  كشيده شود .

در وقتهاي اضافه  اسپانيا بازي بهتري به نمايش گذاشت و موقعيت هايي را خلق كرد از جمله ضربه اينيستا برروي نفوذ و پاس پدور از سمت چپ كه پاتريسيو دروازه بان پرتغال با واكنش خوب و سريع مانع از كاميابي ماتادورها شد پرتغال نيز در وقتهاي اضافه صاحب چند ضربه شد كه رونالدو تمامي اين ضربات را به بيرون زد تا اين بازي در پايان 120 دقيقه گلي در بر نداشته باشد و سرنوشت دو تيم به ضيافت پنالتي ها كشيده شود.

پنالتي اول را براي پرتغال موتينيو و براي اسپانيا آلونسو از دست دادند اما در ادامه ضربات اسپانيا 4 ضربه را توسط اينيستا ،پيكه ،راموس و فابرگاس به گلهاي زيبا تبديل كردند و پرتغالي ها تنها دو ضربه را توسط په په و ناني به هدف زدند تا اسپانيا 4 بر 2 برنده بازي باشد و سفره يورو در بازي پاياني به بدون پرتغال پهن شود.

*********************************************************

فتح ماراتن

در بازي مرحله 4/1 نهايي ايتاليا در مقابل انگلستان قرار گرفت و در يك بازي نفس گير و ماراتن  گونه فوتبال سرانجام در ضربات پنالتي حريف خود را شكست داد

جريان بازي :ايتاليا طوفاني آغاز كرد و در دقيقه 3 بازي ضربه از راه دور ديدني دء روسي با تيرك دروازه انگلستان برخورد كرد اما دو دقيقه بعد انگلستان نيز تا آستانه گلزني پيش رفت كه بوفون ضربه جانسون را مهار كرد بعد از اين دو فرصت هر دو تيم به نوبت دروازههاي يكديگر تهديد كردند كه البته سهم ايتاليا بيشتر بود

نيمه اول با برتري نسبي ايتاليا بدون گل به پايان رسيد آتزوريها (ايتاليا) در نيمه دوم نيز حاكم بر جريان بازي بودند و فرصت هاي زيادي را خلق كردند حتي به گل هم رسيدند كه خط نگه دار به درستي آن را آفسايد اعلام كرد و سرانجام در پايان 90 دقيقه توپي از خط دروازه ها نگذشت و كاربه وقت اضافه كشيده شد،ايتاليا در 30 دقيقه وقتهاي اضافه هم تيم برتر ميدان بود اما با درخشش هارت دروازه بان انگلستان مانع از دست يابي ايتاليا به گل شد و با بي دقتي مهاجمين اين تيم بخصوص بالوتلي.

سرانجام اين جدال 120 دقيقه اي در پايان، گلي در بر نداشت و كار به ضربات پنالتي كشيده شد در ضربات پنالتي ايتاليا كه در 2 ضربه اول 2 به 1 از انگلستان عقب افتاده بود سرانجام در پايان با نتيجه 4 بر 2 انگلستان را شكست داد تا فاتح اين نبرد نفسگير باشد.

*********************************************************

خروسها هم ديپروت شدند

هرچند كه افكار عمومي فوتبال پيروزي اسپانيا بر فرانسه را پيش بيني كرده بودند و در نهايت نيز ماتادورها توانستند با دو گل حريف را شكست دهند اما اسپانيا براي رسيدن به فينال كار سختي در مقابل رونالدو و يارانش (پرتغال) خواهد داشت،

اما جريان بازي :اسپانيا با مثلث ژاوي، اينيستا و آلونسو خيلي زود حاكم بر جريان بازي شد و با همان شيوه هميشگي يعني پاسهاي كوتاه و متوالي و تعويض جاهاي مكرر (حركت بدون توپ) نبض بازي را دست گرفتند. سرعت پاسهاي اسپانيا باعث مي شد تا آنها بهتر بتوانند روزنه هاي نفوذ را درميان مدافعين فرانسه پيدا كنند در دقيقه 19 بازي بر روي يك كار گروهي حساب شده و نفوذ مهاجم اسپانيا از سمت چپ و ارسال او به فضاي مناسب ژاوي آلونسو با ضربه سر اولين گل بازي را براي ماتادورها به ثمر رساند در ادامه كار آنها (اسپانيا) باز هم مالكيت توپ و زمان را در اختيار داشتند و روش فرانسه كه براي نفوذ از سمت چپ جايي كه ريبري حضور داشت موثر نمي افتاد اين نيمه با تك گل آلونسو 1 به صفر به نفع اسپانيا به اتمام رسيد

با آغاز نيمه دوم هر چند كه ماتادورها كمي محتاط تر شده بودند اما باز هم مسلط نشان مي دادند.اما خروسها از اوسط اين نيمه مخصوصا پس از ورود منز و نصري حضور بيشتري در زمين اسپانيا نشان داد و يكي دو موقعيت مناسب را براي گلزني بدست آورد كه كاسياس دروازه بان اسپانيا بخوبي ايستادگي كرد.

در حاليكه فرانسوي ها در دقايق پاياني بدنبال خلق موقعيت براي گل تساوي بودند در وقت تلف شده بازي ( دقيقه 1+90)حركت پدرو در ناحيه جريمه با غطاب مدافع فرانسه يك ضربه پنالتي را نصيب اسپانيا كرد تا الونسو دومين گل خود و اسپانيا را از روي نقطه پنالتي وارد دروازه فرانسه كنند اين بازي در نهايت بازي نتيجه 2 بر صفر بع نفع ماتادورها پايان گرفتو خروس ها به سمت پاريس ديپورت شدند.

*********************************************************

از لام تا كام !

تيم قدر و منظبت آلمان همان طور كه انتظار مي رفت از همان آغاز نبض بازي را دست گرفت و حتي در دقيقه چهارم بازي به گل هم رسيد كه توسط خط نگه دار آفسايد اعلام شد، از طرفي ديگر يونان هم مطابق انتظار بازي كرد، فشرده در يك 3/1 دفاعي و هدفمند در ضد حملات ژرمن ها اجازه خود نمايي به يوناني ها نمي دادند و پس از خلق چند موقعيت سر اانجام در دقيقه 39 بازي توسط فيليپ لام با شوتي زيبا از راه دور به گل اول دست يافتند و نيمه اول1 بر صفر به نفع آنها به پايان رسيد

با آغاز نيمه دوم باز هم نبض بازي  در دست ژرمن ها بود اما اين يونان بود كه به گل رسيد .دقيقه 55 بر روي يك ضد حمله . غفلت مدافعين آلمان ارسال تند وتيز توپ توسط بازيكنان يونان به دهانه دروازه را سامراس به درون دروازه فرستاد تا نتيجه يك بر يك مساوي شود . بعد از اين گل مجددا آلمانها حمله ور شدند و بالافاصله بعد از 6 دقيقه (61) توسط خديرا با ضر به  روپا و سنگين گل دوم را به ثمر رسانند  در ادامه كار آلمانها كه دست بردار نبودند دو بار ديگر به وسيله كلوزه و ريس باز كردنند .

در دقايق پاياني بازي يوناني ها كه چيزي براي از دست داشتن نداشتند جلو كشيدن و سر انجام در دقيقه 89 و از روي نقطه پنالتي گل دوم خود را توسط گيديس به ثمر رساند تا نتيجه نهايي پيروزي 4 بر 2 به نفع ژرمن ها رقم بخورد و به نوعي ژرمنها با گل لام شروع كردند و با زدن 3 گل ديگر به پيروزي و كام دست يافتند وبه مرحله نيمه نهايي جام راه يافتند.

 

*********************************************************

در خصوص بازي پرتغال و جمهوري چك در يك جمله بايد گفت: پرتغال شايسته پيروزي بود و با شايستگي به اين مهم دست يافت

چكها در اين انديشه بودند كه با تمركز بر كار دفاعي كار را به تساوي ضربات پنالتي كشانده تا با استفاده ار تجربه و مهارت پيترچك  بتوانند پرتغال را شكست دهند و در اغاز با دونندگي و پرس مهره هاي تكنيكي پرتغال تا حدودي بازي پا يا پاي را به نمايش گذاشتند اما هرچه از زمان بازي مي گذشت .مخصوصا از (دقيقه 20 به بعد) پرتغالي ها عملا چكها را به عقب رانند و پي در پي خلق موقعيت گلزني ميكردنند اما فرصتهاي پرتغال در نيمه اول تبديل به گل نشد تا اين نيمه با تساوي بدون گل به اتمام برسد.

با شروع نيمه دوم و در همان آغاز بر روي يك ارسال آلميدا اولين بخت گلزني را دراين نيمه با ضربه سر به بيرون زد . پس از اين صحنه رونالدو  و يارانش بارها تا استانه گلزني پيش رفتند اما هر بار پيترچك با عكس العملهاي خوب مانع گلزني آنها ميشد گويي كه اين دروازه بان بزرگ سر تسليم نداشت و يك بار هم كه الميدا بر روي ارسال ناني موفق به گشودن دروازه چكها شد خط نگه دار به درستي گل را افسايد اعلام كرد. فشار حملات پرتغال در 20 دقيقه پاياني به اوج خود رسيده بود اما مانعي بزرگ بنام پيترچك كه ماموريت داشت بازي را باه ضربه پنالتي بكشاند در درون دروازه فرصتها را يكي پس از ديگري از پرتغالي ها گرفت، اما سر اانجام   در دقيقه 79 بازي مقاومت پيترچك هم شكسته شد .

(ماموريت وي نيمه تمام ماند و بر روي يك كار گروهي و سانت از جناح راست رونالدو با ضربه سر توپ را به درون دروازه فرستاد تا پزتغال برنده اين بازي گردد و به مرحله نميه نهايي جام ملتهاي اروپا راه يابد

 

*********************************************************

واكينگ ها خروس ها را سر بريدند

فرانسوي ها كه در بازي قبل اوكراين ميزبان را در يك بازي روان شكست داده بودند و به باور خيلي ها در حد يك مدعي جدي فتح جام ظاهر شدند ، گويا حريف را دست كم گرفته بودند و سوئدي ها كه حذفشان قطعي بود بدون داشتن استرس تنها براي اثبات شايستگي خود بازي مي كردند و بخوبي از عهده اينكار بر آمدند، نيمه اول اين بازي پر افت و خيز بدون گل به اتمام رسيد.

در نيمه دوم در دقيقه 54 بازي بر روي يك ارسال از جناح راست زالاتان ابراهيمويچ با يك حركت زيباي اكروباتيك توپ را به تور دروازه فرانسه چسپاند.

خروس ها (فرانسه) كه نمي خواستند بازنده بازي باشند براي جبران نتيجه هجومي تر ظاهر شدند اما در پايان نه تنها نتوانستند  گل خورده را جبران كند  بلكه در لحظات پاياني گل دوم را نيز دريافت كردند، باز هم از جناح راست توپ بر روي دروازه فرانسه ارسال شد . توپ ارسالي با ضربه سر مهاجم سوئد به  ديرك افقي برخورد كرد و در برگشت لارسن با ضربه اي سنگين توپ را به طاق دروازه كوبيد تا نتيجه بازي 2 بر صفر به نفع سوئد پايان گيرد و خروس ها در مرحله حذفي به جنگ سخت ماتادور ها بروند .

*********************************************************

شام آخر

انگلستان كه براي صعود از اين گروه تنها به يك تساوي نياز داشت با تمركز در كار دفاعي به ميدان آمد و با توجه به حضور روني كه براي اولين بار پس از محروميت در اين جام به ميدان مي آمد در هنگام حمله به سرعت و توانايي هاي او چشم داشت از طرفي اوكراين راهي بجز پيروزي براي صعود نداشت. اوكراين بازي را هجومي اغاز كرد. اما توانايي هايش در عبور از دفاع چند لايه انگليسي ها اندك بود و بارها حركات مهاجمين آنها در سد مدافعين انگليس خنثي شد و شوتهاي از راه دور آنها نيز دقت كافي نداشت در اين نيمه مهاجمين انگلستن به جز يكي دو مورد كه روني با ضربه سر موقعيت ها از دست داد صاحب موقعيت  كاملي نشد و اين نيمه بدون گل به پايان رسيد.

در آغاز نيمه دوم و در دقيقه 48 بر روي يك ارسال كوتاه يه ديرك يك اشتباه فاحش و مهلك دروازه اوكراين باعث شد تا روني با ضربه سر توپ را از روي خط دروازه به گل اول انگلستان تبديل كند . پس ار اين گل اوكراين كه همه چيز را از دست مي ديد ، فشار را بيشتر كرد و چند موقعيت براي گلزني بدست اورد  كه با دقتي مهاجمان از دست رفت . در اين دقايق انگليسي ها هم بر روي ضد حملات صاحب موقعيت شدند كه بهترين آنها را باز هم روني از دست داد، اما مهترين حادثه بازي در دقيقه 62 بر روي يك پاس عمقي مهاجم اوكراين با عبور از سد دفاعي انگليس در مساف تك به تك ضربه اش پس از برخورد با دوروازه بان به سمت دروازه رفت و در حالي به نظر مي رسيد توپ از خط دروازه عبور كرده است جان تري مدافع انگلستان توپ را از درون دروازه بيرون كشيد و داور مسابقه نيز دستور به ادامه بازي داد. در ادامه بلوغين سرمربي اوكراين كه بر روي اين صحته مدام اعتراض مي كرد تمامي نيروهايش تهاجميش را از جمله شوچنكو را به ميدان فرستاد . اما تغييري در نتيجه حاصل نشد و انگلستان 1 بر صفر اوكراين را شكست داد و به اين ترتيب شام آخر اوكراين با دستپخت داور خط دروازه صرف شد.

*********************************************************

نبرد كروواتها تا سرحد توان

كرواسي در مقابل اسپانيا به خوبي نشان داد كه  ميتوان با آرايشي دفاعي هم زیبا و جذاب فوتبال بازي كرد و اينكه فرق است بين دلبستن به ضد حمله و برنامه داشتن در ضد حمله در هر حال طبق روال و مطابق انتظار اسپانيا مالكيت توپ وزمان را در اختيار داشت اما در خلق موقعيت گل بخاطر دفاع منطقي كروواتها با مشكل روبه رو بود از طرفي ضد حملات تند وتيز و حساب شده كرووات ها كه بيشتر از جناح راست صورت ميگرفت عاملي بود تا ماتادورها (اسپانيا)به نسيت دو بازي قبل يا احتياط بيشتري حمله كند تحت اين شرايط بازي با هيجان و استرس خاصي دنبال ميشد در نيمه اول دو تيم فرصت هاي محدودي براي گلزني داشتند و مساوي بدون گل حاصل كار درنيمه اول بود

در نيمه دوم كرواسي با علم به اينكه مساوي باعث حذف آنها در اين گروه خواهد شد تا اندازه اي جانب احتياط را رها كردند وهمين امر باعث شد تا اسپانيا صاحب موقعيت هاي بيشتر وبهتري براي گلزني شود.

اما مدافعين و دروازبان كروواسي همچنان مستحكم بودند وهافبك ها و مهاجمين آنها فعال و خطرناك ، شرايط جدول گروه نيز طوري بود كه احتمال حذف اسپانيا هم وجود داشت ماتادورها در دقايق پاياني فرصتهاي مناسبي را از دست دادنداما كروواسي هم موقعيت هايي داشت تا اينكه در دقيقه 88 بازي پاس زيبا و در عمق فابرگاس در پشت مدافعان به اينيستا رسيد وبازيكن با تجربه اسپانيا با ديدي تيمي و از خود گذشتگي ناواسرا در جلو دروازه خالي صاحب توپ كردو بازيكن تعويضي اسپانيا توپ را از دو قدمي به درون دروازه كوبيد وتك گل اسپانيا به ثمر رساند.

دقايق پاياني بازي با همه استرس و هيجانش هم به اتمام رسيد و اسپانيا 1 بر 0 خوب كروواسي را شكست داد و گام به مرحله بعد گذاشت .

*********************************************************

صعود ايتاليا با نردبان ايرلند

پس از بازي با تيم قدر اسپانيا معلوم شد كه فوتبال ايتاليا با تجربه تر از آن است كه تحت تاثير حاشيه ها قرار بگيرد و به آساني ميدان را به حريفان واگذار كرد

ايتاليا براي صعود به دور بعد راهي جز پيروزي پيشرو نداشت و ايرلند هم كه با دو باخت عملا اولين حذف شده اين گروه بود بدون هيچ استرس و اما و اگر تنها براي اراده حيثيت بازي ميكردو اين براي ايتاليا ميتوانست خطرناك باشد.

اما جريان بازي : ايتاليا هر چند كه حاكم مطلق بر ميدان نبود اما تهاجمي تر و خطرناك تر از ايرلندي ها بود و با بازي سازي پيرلو و حركات كاسانو در خط حمله به دنبال گلزني و كسب هر 3 امتياز بازي از طرفي ايرلند هم كه نميخاست بدون امتياز جام را ترك كند

به توپهاي بلند هنگام حمله چشم داشت سرانجام در دقيقه 35 و بر روي يك ارسال كاسانو با پشت سر توپ را به زير تيرك افقي كوبيد و توپ پشت خط دروازه  فرود آمد و اولين گل ايتاليا به ثبت رسيد

در نيمه دوم نيز كنترل بازي در دست لاجوردي پوشان بود و سرانجام در آخرين دقيقه بازي (90) با ضربه ديدني بالوتلي گل دوم ايتاليا و يكي از زيباترين گلهاي جام در مرحله گروهي به ثمر رسيد تا ايتاليا با پيروزي 2 بر صفر در اين بازي به همراه اسپانيا به دور بعد صعود كند.

*********************************************************

رخت سیاه بر تن لاله های نارنجی

بازی پرتغال و هلند دو تیم تکنیکی و پرستاره قاره سبز همانطور که انتظار می رفت بازی جذاب و دیدنی بود. هلندی ها بازی را خوب شروع کردند و زود هم به گل رسیدند. در دقیقه 11 بازی ضربه ماهرانه و دیدنی فان درفارت دور از دستان دروازبان پرتغال به تور بوسه زد و هلند یک بر صفر پیش افتاد.

پرتغالی ها پس از دریافت گل از همه سو به دروازه هلند یورش آوردند و پی در پی خلق موقعیت می کردند، پس از از هدر رفتن چند فرصت خوب گلزنی سرانجام ستاره پرتغالی ها کریس رونالدو در دقیقه 28 گل مساوی را با نفوذ از قلب دفاع هلند به ثمر رساند.

پس از گل مساوی باز هم پرتغال حاکم بر میدان بود، در نیمه دوم بازی در ابتدا هلندی ها شروع خوبی داشتند اما مجدداً پرتغالی ها توپ و میدان را در اختیار گرفتند تا اینکه در دقیقه 74 و باز هم توسط ستاره بازی رونالدو گل برتری پرتغال به ثمر رسید تا لاله ها که از قبل سیاه پوش شده بود با این باخت بدون کسب حتی یک امتیاز در انتهای جدول گروه خود قرار بگیرد و پرتغال یکی از تیم های صعود کننده گروه باشد.

*********************************************************

ژرمن ها وایکینگ ها را هم تسلیم کردند

آلمان ها باز هم قدرتمندانه ظاهر شدند و به سومین برد پیاپی خود دست یافتند. آنها در طول بازی مسلط بر کار بودند هرچند تیم خوب دانمارک نیز نبردی درخور ارائه می داد اما قدرت و تاکتیک برتر ژرمن ها کارساز تر بود.

در دقیقه 19 بازی پودولسکی مهاجم آلمان با ضربه سنگین از داخل محوطه جریمه اولین گل بازی را به ثمر رساند ولی دانمارک به فاصله چند دقیقه با ضربه سر دیدنی کرندلی در دقیقه 24 جواب داد، نیمه اول یک بر یک مساوی به پایان رسید.

در نیمه دوم باز هم آلمان نبض بازی را در اختیار گرفت و دانمارک هم به دنبال فرصت برای زدن گل پیروزی بود، سرانجام در دقیقه 80 بازی بِندر مهاجم آلمان ها گل برتری را برای ژرمن ها به ثمر رساند تا آنها با اقتدار و با 9 امتیاز کامل به عنوان سرگروه به دور بعد صعود کنند . تیم شایسته دانمارک از صعود بازماند.

*********************************************************

اشكها و لبخندها (پرده دوم)

بحث ها و ايده هاي فني در خصوص اين بازي توسط كارشناسان در همين مدت كوتاه ارائه شده و مسلماً در آينده نيز به اين بحث پرداخته خواهد شد

اما جريان بازي:روس ها كه گويي از بابت پيروزي يا صعود از اين گروه مطمئن بودند از همان آغاز نبض بازي را در اختيار گرفتند اما يوناني ها  با انگيزه تر به نظر مي رسيدند و براي خلق شگفتي و اثبات شايستگي خود مصمم تر بودند

روسيه فرصت هاي بدست آمده را يكي پس از ديگري توسط مهاجمانشان از دست مي داد  ضربات آنها به ندرت در چارچوپ دروازه بود از طرفي ديگر يوناني ها هرگاه كه فرصت پيدا مي كردند خطرناك ظاهر مي شدند در حالي كه بازي در نيمه اول رو به پايان بود در لحظه هاي پاياني وقت اضافه ( در دقيقه 2+45) بر روي يك پرتاب اوت و اشتباه مدافع روسيه در دفع توپ كاراگونيس كاپيتان يوناني پا به توپ وارد محوطه جريمه شد و با ضربه محكم و زميني توپ در درون دروازه جاي داد همزمان با ثبت اين گل سوت پايان بازي در نيمه اول نيز توسط داور به صدا در آمد.

با آغاز نيمه دوم روس ها كه خطر حذف از اين گروه را احساس مي كردند كار را همچون نيمه اول تهاجمي آغاز كردند و نبض بازي را و مالكيت توپ را در اختيار گرفتند و باز هم موقعيت ها را يكي پس از ديگري از دست مي دادند و هرچه از زمان  بازي در نيمه دوم مي گذشت يونانيها محكم تر و تسخير ناپذيرتر به نظر مي آمدند و روس ها شتابزده و سردرگم.

ادوكات ( سرمربي روسيه) تمامي نيروهاي تهاجميش را به ميدان فرستاد اما گره كور اين بازي براي روس ها باز نميشد . درواقع اين يونان بود كه نبض بازي در اختيار داشت و سرانجام بازي در ميان بهت و اشكهاي حسرت روس ها و فريادهاي شادمانه يوناني ها با نتيجه 1 بر 0 به نفع يونان به اتمام رسيد و اين گونه پرده دوم اشكها و لبخندها با صعود يونان و حذف ناباوارنه روسيه اجرا شد.

*********************************************************

اشكها و لبخندها (پرده اول)

شايد خوشبين ترين فوتبال دوست اهل جمهوري چك نيز تصور نمي كردند كه پس از باخت سنگين چهار بر صفر تيمشان در مقابل روسيه در بازي اول در پايان مرحله گروهي تيم روسيه از مسابقات حذف و جمهوري چك به عنوان سطرنشين گروه گام به مرحله بعدي بگذارد. در هر حال اين اتفاق نادر رخ داد اما بازي لهستان از جمهوري چك در آغاز با حملات تند وتيز لهستان ميزبان شروع شد و آنها در چندين مرحله تا آستانه گلزني پيش رفتند اما در اين امر توفيقي نداشتند و از دقيقه 20 بازي به بعد كم كم چكها توانستند بازي را به تعادل بكشانند و نيمه اول را با نتيجه مساوي بدون گل به پايان برساند.

در نيمه دوم در حاليكه انتظارمي رفت لهستان همانند شروع نيمه اول كار را تهاجمي آغاز كند اين چكها بودند كه نبض بازي را دست گرفتند و بر روي دروازه حريف خطرناك ظاهر مي شدند، سر انجام در دقيقه 72 روي يك نفوذ در عمق خط دفاعي لهستان ژيلاچك مهاجم خوب چكها پس از جا گذاشتن مدافع حريف با ضربه اي دقيق گل سرنوشت ساز بازي را به ثمر رساند

در دقايق باقيمانده لهستان فاقد توانايي لازم براي جبران گل خورده نشان مي داد و باز هم جمهوري چك بود كه با تمركز و تجربه بالاتر بازيكنانشان به ميدان داري و بازي تهاجمي ادامه  مي داد در چند دقيقه پاياني نيز آخرين تلاشهاي لهستان تغييري در نتيجه وجود نياورد تا جمهوري چك با پيروزي در اين بازي با شايستگي به عنوان تيم اول از اين گروه به مرحله بعد صعود كند و لهستان اولين ميزبان حذف شده باشد و بدين شكل پرده اول اشكها و لبخندها شكل گيرد.

*********************************************************

نبرد جانانه وايكينگ ها و پيروزي دراماتيك انگليسي ها

بازي جذاب و تماشايي انگلستان و سوئد مخصوصا در نميه دوم يكي از بهترين و با كيفيت ترين بازي هاي انجام گرفته تا پايان مرحله دوم گروهي بود، در نيمه اول و در آغاز دو تيم با احتياط شروع كردند اما رفته رفته ميل خود را به پيروزي نشان دادند. سوئد نگاهش به حركات ابراهيمويچ در قلب خط دفاعي انگليسي و در مقابل انگلستان بيشتر اسرارش بر ارسال از جناحين و استفاده از قدرت سرزني كارول بود. حربه انگليسي ها موثر افتاد و كارول در دقيقه 23 با ضربه سري زيبا دروازه وايكينگ ها را باز كرد .نيمه اول با همين نتيجه به پايان رسيد

نيمه دوم از جانب سوئد ي ها طوفاني آغاز شد و در دقيقه 49 بر روي تعلل مدافعان انگاستان و اشتباه گلن جانسون كه تحت فشار دروازه خودي را گشود كار به تساوي كشيد. اما هيجان تازه آغاز شده بود وايكينگ ها بي محابا حمله مي كردند و درست 10 دقيقه بعد مل برك با ضربه سري قاطع دروازه انگلستان را براي بارسوم گشود انگلستان در مدت 10 دقيقه پيروزي را با شكست عوض شده ديد براي جبران كار حمله به مركز دفاعي حريف را در دستور خود قرار داد و در دقيقه 64 بر روي ضربه تماشايي واركات به گل تساوي دست يافت . بازي 2 تيم با سرعت و هيجان خاصي  دنبال ميشد و هر دو تيم به دنبال پيروزي بودند اما اين بار جزيره نشينان ( انگلستان) بودند كه از شكست پيروزي ساختند و در دقيقه 78 بر روي نفوذ واكلت و ارسال سريع او ولبك با حركتي تماشايي  با پشت پا گل ديدني را به ثمر رساند تا انگلستان با نتيجه 3 بر 2 برنده اين بازي پرهيجان و زيبا شد.

*********************************************************

شب تلخ اوكراين در زير باران

 ديدار دو تيم فرانسه و اوكراين كه در پنج دقيقه پس از شروع به علت بارندگي شديد و رعد وبرق به صلاح ديد داور مسابقه قطع و پس از یک ساعت وقفه مجدداً از سر گرفته شد براي اوكراين ميزبان پايان تلخي داشت اوكراين كه در نيمه اول پا به پاي فرانسوي فوتبال بازي مي كرد در آغاز نيمه دوم نيز بازي را خوب شروع كرد و يكي دو موقعيت را هم بوجود اورد. اما در 3 دقيقه دو بار دروازه خود را باز شده ديد. در دقايق 53 و 56 توسط منز و كاوايه پس از گلهاي فرانسه اوكرايني ها ناميدانه به بازي ادامه دادند و پاس هاي اشتباه آنها بارها فرصت ضد حملات خطرناكي را به فرانسوي ها داد. سرانجام اين ديدار كه با برتري فرانسه همراه بود با نتيجه 2 بر 0 به نفع فرانسه به پايان رسيد.

*********************************************************

عاليجناب اسپانيا !

در دقيقه 4 بازي و قبل از اينكه ايرلندي ها سرو شكلي به آرايش تيمي خود بدهند مركز خط دفاعي آنها هدف قرار گرفت و تورس با ضربه سنگين و قاطع دروازه ايرلند را باز و اولين گل بازي را به ثمر رساند پس از ثبت اولين گل بازي ماتادورها همچنان حاكم برتوپ و ميدان بودند و با پاسهاي تك ضرب و تعويض هاي مكرر عرصه را بر ايرلند تنگ كرده بودندو پي در پي خلق موقعيت مي كردند . با اين وجود نیمه اول با همان تك گل به پايان رسيد .

با آغاز نيمه دوم و در دقيقه 49 ديويد سيلوا حاصل يك كار گروهي را به گل دوم اسپانيا تبديل كرد. ايرلندي ها كه شكست خود را محرز مي ديدند با همان شيوه معمول فوتبال بريتانيا سعي داشتند با بازي مستقيم خود را به دوازه اسپانيا نزديك كنند.اما در اين كار توفيقي نداشتند و در تنها موردي كه در نيمه دوم رابي كين فرصت شوت زني را پيدا كرد نيز كاسياس بخوبي واكنش نشان دادو مانع گلزني او شد . در ادامه اسپانيا دو بار ديگر در دقايق 70 توسط تورس و در دقيقه 84 توسط فابرگاس كه جانشين او (تورس) شده بود به گل دست يافت و با پيروزي قاطع 4 بر 0 و با ارائه يك فوتبال برتر به سطر گروه سوم رسيد و عزم خود را براي دفاع ار عنوان قهرماني به مدعيان نشان داد.

*********************************************************

يك لحظه غفلت

لاجوردي پوشان ايتاليا در روزي كه ميتوانستند برنده بازي باشند . اسير فرصت طلبي كروات ها شدند . بازي با ميدان داري ايتاليا شروع شد و پيرلو بخوبي مهاجمان تيم خود (كاسانو و بالوتلي) را تغذيه ميكرد. پس از هدر رفتن چند فرصت سرانجام در دقيقه 39 بر روي يك ضربه ايستگاهي همين بازيكنان (پيرلو) با ضربه ديدني و دقيق اولين گل بازي را رقم زد.

در شروع نيمه دوم نيز  ايتاليا  برتري محسوسي بر حريف داشت و موقعيت هايي نيزخلق كرد اما فرصت هايشان آنچنان خطرناك نبود. اما ايتاليا با عقب كشيدن اين اجازه را به تيم فرصت طلب كرواسي داد تا در دقيقه 72 بر روي يك ارسال از جناح چپ و بر اثر غفلت مدافعان ايتاليا در سمت مخالف ماتزوكيچ گلزن از فرصت بدست آمده نهايت استفاده را ببرد و با ضربه سنگين شانسي را براي بهترين دروازه بان جهان بوفون باقي نگذارد و به اين ترتيب گل تساوي رقم خورد. در دقايق باقي مانده ايتاليايي ها سراسيمه دست به حمله زدند اما حملات بيشتر آنها بي اثر بود تا در پايان تساوي 1 بر 1 در اين بازي رقم خورد.

*********************************************************

پر پر شدن لاله ها در زیر چکمه ژرمن ها

 دو رقیب سنتی فوتبال اروپا برگزارکننده حساس ترین دیدار در مرحله گروهی جام بودند هلندی ها در آغاز مسلط  تر نشان می دادند و دو فرصت مناسب گلزنی را نیز بدست آرودند که توسط فانپرسی از دست رفت اما آلمانها نیز یک بار با ضربه اوزیل که به پایه دیرک دورازه برخورد کرد قدرت خود را به رخ کشیدند  سرانجام در دقیقه 24 و بر روی یک کار گروهی ماریو گومژ با ضربه ای آرام اما دقیق دروازه هلند را باز کرد و ضعف شدید دفاع هلند را به نوعی عیان نمود

بعد از گل بر خلاف انتظار این آلمانها بودند که میدان داری می کردند و با حرکات مولر ، اوزیل اشنایدر و حضور همیشه خطرناک گومژ در میان مدافعان سردرگم هلند عرصه را بر لاله ها تنگ می کردند در دقیقه 37 باز هم بر روی یک حرکت تیمی از سمت چپ دفاع هلند که محل تاخت وتاز آلمان ها بود گومژ گلزن ژرمن ها با ضربه حساب شده گل دوم را بنام خود و آلمان ثبت کرد

در نیمه دوم جریان بازی کاملا به نفع ژرمن ها پیش می رفت و هلند پر اشتباه و ناامیدانه بازی می کرد با این وجود در دقیقه 73 بازی با ضربه سنگین ودقیق فانپرسی دروازه نویرآلمانی بر پاشنه چرخید تا هم هلندی ها در این جام اولین گل خود را بزنند و هم آلمان ها اولین گل را در این جام دریافت کنند در دقایق باقی مانده لاله ها پژمرده تر ازآن بودند که آلمانها را تحت تائثر قرار بدهند و سرانجام دومین پیروزی آلمان و دومین باخت هلند در پایان این بازی رقم خورد

امان نکته جالب  در خصوص این گروه این است که نه صعود آلمان با 6 امتیاز تضمین شده است و نه حذف هلند بدون امتیاز قطعی.

*********************************************************

شیرین به طعم پرتقال به کام پرتغال

دیدار پرتغال و دانمارک دراماتیک ترین بازی جام تا این کار بود در آغاز بازی دانمارکی ها با انگیزه تر نشان میدادند اما رفته رفته پرتغالیها به لطف بازکنان تکنیکی خود بازی را به تعادل کشاندند تا اینکه در دقیقه 24 بر روی ارسال از کرنر په په مدافع بلند قامت رئال ماردید و تیم ملی پرتغال با ضربه سر اولین گل را بنام خود وپرتغال ثبت کرد دانمارک برای جبران عقب ماندگی جلو کشید اما این پرتغال بود که بر روی نفوذ نانی و در یک رفت و برگشت توسط پشتیگا به گل دوم خود دست یافت اما وایکینگ ها (دانمارک) خیلی زود پاسخ دادند و با ضربه سر آرام ولی دقیق بنتنر دروازه پرتغال را تسخیر کردند

 در نیمه دوم دانمارک که سعی داشت به هر شکل ممکن از این میدان دست خالی بیرون نرود با میدان داری و حفظ مالکیت توپ پرتغالی ها را به عقب راندند اما پرتغالی ها بیکار نبودند و با حرکات تکنیکی رونالدو ،پشتیگا و نانی در چند مورد موقعیت هایی را بدست آوردند که یکی از آنها تک به تکی بود که رونالدو هدر داد، سرانجام تلاش وایگینگ ها جواب داد و باز هم بنتنر با ضربه سر در دقیقه 80 گل تساوی را برای دانمارک  به ثمر رساند.

پرتغالی ها که پیروزی را از دست رفته می دیدند دست به حملات همه جانبه زدند و سرانجام در دقیقه 87 توسط  وارلا را گل سوم و پیروزی بخش را به ثمر رساندند.و به 3 امتیاز شیرین این بازی زپر هیجان دست یافتند

*********************************************************

توقف قطار روسیه در ایستگاه ورشو

هر دو تیم روسیه و لهستان در این دیدار به نسبت بازی اولشان تیم های متفاوتی بودند نه روسیه آن تیم مقتدر بازی اول در مقابل جمهوری چک بود و نه لهستان تیم سردرگم و کم اثر بازی در مقابل یونان .

در این بازی روس ها سوای دقایقی از نیمه اول در بقیه اوقات مخصوصا از اواسط نیمه دوم یک تیم بی رمق و خسته نشان دادند و تیم لهستان بر عکس بازی با یونان تیمی منسجم ،هدفدار و فوق العاده خطرناک نشان داد که شایستگی پیروزی هم داشت با این اوصاف روس ها که در آغاز بازی برتری نسبی بر لهستان داشتند سر انجام در دقیقه 37 توسط گلزن خود ژاگوئف بر روی یک ارسال و با ضربه سر به گل رسیدند .

در نیمه دوم نبض بازی در دست لهستانی ها بود و در دقیقه 57 یاکوب بلاژوکوفسکی با یک شوت دیدنی از پشت ناحیه جریمه به زیبایی دروازه روس ها را باز کرد و کار را به تساوی کشاند هر چه از زمان بازی می گذشت روس ها خسته تر و لهستانی ها سرحال تر نشان می دادند و وخصوصا که بازی ساز و طراح اصلی روس ها آرشاوین کاملا یک مهره بی اثر شده بود با این تفاسیر تا پایان تغییری در نتیجه بوجود نیامد و دو تیم با تساوی یک بر یک به کار خود در این بازی پایان دادند.

*********************************************************

امان از گلهای زود هنگام

در اولین بازی از مرحله دوم گروهی دو تیم جمهوری چک و یونان به مساف یکدیگر رفتند ، یونانی ها تا به خود امدند دو گل در کیسه خود دیدند دقیقه 3 ژیلا چک و دقیقه 6 پلار گلزنان جمهوری چک بودند، یونانی ها که شوکه شده بودند تا پایان نیمه اول هر چه تلاش کردند نتوانستند بر جریان بازی تسلط پیدا کنند  و چک ها همچنان خطرناکتر به نظر می آمدند.

در نیمه دوم یونان تلاش بیشتری از خود نشان داد و سر انجام در دقیقه 53 موفق شد یکی از گلهای خورده را توسط گکاس جبران کند. در ادامه تلاش دو تیم تغییری در نتیجه بوجود نیاورد وچکها به لطف گلهای زودهنگام خود 3 امتیاز ارزشمند بازی را بدست آوردند تا به صعود از این گروه امیدوار باشند. اما یونانی ها که در بازی سوم خود به دیدار تیم قدرتمند روسیه خواهند رفت با این باخت صعودشان بسیار دشوار و حتی غیر ممکن بنظر می رسد

*********************************************************

فوران آتشفشان شوا وایکینگ ها را سوزاند

در آخرین دیدار مرحله اول بازیهای گروهی اوکراین یکی از دو میزبانان جام به مصاف سوئد رفت این بازی در نیمه اول فاقد هیجان لازم و سرعت کافی بود هر چند اوکراین در شروع بازی نشان میداد که می خواهد که با پشتوانه خیل تماشاگرانش کنترل و نبض بازی را دردست بگیرد اما تجربه بالاتر بازیکنان سوئد مانع از این امر میشد و در نتیجه نیمه اول شاهد یک بازی خنثی از طرف دو تیم بودیم.

با شروع نیمه دوم و در همان دقایق ابتدائی این نیمه (دقیقه 52) بروی یک نفوذ از سمت چپ و ارسالی زمینی و کوتاه ابراهیمویچ گلزن با تجربه سوئد با بغل پای دقیق اولین گل را برای وایکینگ ها (سوئد) به ثمر رساند. با ثمر رسیدن این گل بازی شکل متفاوتی به خود گرفت یکباره ورق برگشت و اوکراین همچون آتش از زیر خاکستر بیرون آمد و خیلی زود دست بکار شد و تنها 3 دقیقه بعد ( دقیقه 55) توسط کاپیتان و مهره کارساز خود آندره شوچنکو با ضربه سری زیبا و تماشایی کار به تساوی کشاند. اوکراین دست بردار نبود و هفت دقیقه بعد و باز هم توسط کاپیتان تمام نشدنی خود و باز هم با ضربه سری هوشمندانه و فوق العاده زیبا گل دوم را هم به وایکینگ ها تحمیل کردند.

بعد از این دو گل سوئدی ها که نمی خواستند بازنده بازی باشند با سرعت دادن به حرکات خود در پی جبران و تغییر نتیجه برآمدند. دراین دقایق بازی به اوج  هیجان و زیبایی رسیده بود حملات سوئدی ها و دفاع جانانه و جنگندگی اوکرانیها به همراه ضد حمله های خطرناک به جذابیت بازی افزوده بود. سرانجام با وجود تلاش بی فقه سوئدی ها این بازی پر هیجان با نتیجه 2 بر 1 به نفع اوکراین به پایان رسید تا آنها با 3 امتیاز بالاتر از فرانسه و انگلستان در سطر گروه 4 قرار بگیرند.

*********************************************************

آواز خروس ها رسا نبود

در اولين بازي از گروه D انگلستان و فرانسه دو مدعي اصلي صعود از اين گروه به ديدار يكديگر رفتند. روند بازي نشان ميداد كه دو تيم جانب احتياط را گرفته اند. اما فرانسوي ها به نسبت حريف ميل بيشتري به پيروزي  نشان مي دادند ضمن اينكه انگليسي ها نيز در هنگام حضور در یک سوم دفاعي فرانسه خطرناك نشان مي دادند و در چند مورد موقعيت هايي نيز خلق كردند. سرانجام در دقيقه 30 بازي و بر روي ارسال يك توپ ايستگاهي كه توسط استيون جرارد هافبك با تجربه انگليسي ها انجام گرفت. لس كات مدافع پيش تاخته انگلستان با ضربه سر اولين گل بازي را به ثمر رساند . پس از اين گل خروس ها (لقب تيم فرانسه) با حضور بيشتر در زمين حريف و انجام حركات تركيبي و پاسهاي سريع انگليسي ها را به عقب راند و 9 دقيقه بعد (دقيقه 39) بروي همين پاس هاي تك ضرب و يك حركت تيمي زيبا با شوت ديدني سمير نصري به گل تساوي دست يافتند.

در نيمه دوم با وجودي كه بازي در بعضي از وقايع آرام دنبال مي شد اما باز هم ميل فرانسوي ها به پیروزي نمود بيشتري داشت اين امر در تعويض هاي لران بلان مربي فرانسه نيز مشهود بود. در هر حال تعويض هاي دو مربي نتوانست تغييري در نتيجه بوجود آورد و بازي مهم گروه D در پايان با همان نتيجه 1 بر 1 مساوي تمام شد. تا دو تيم امتيازات را بين خود تقسيم كنند و نگاهشان به بازي هاي آينده باشد.

*********************************************************

*********************************************************

سطرنشيني كروات ها به لطف گل هاي زود هنگام

در بازي دوم گروه سوم  كرواسي خيلي زود و با اولين خطر نه چندان جدي در دقيقه 3 بازي با ضربه سر مازوكيچ به گل رسيد و ايرلندي ها نيز با شيوه سنتي فوتبال بريتانيا بروي ارسال از يك ضربه ايستگاهي با ضربه سر شون سندليگر در دقيقه 19 در مقام پاسخگويي برآمده و كار را به تساوي كشاندند اما كرواسي كه تيم برتر ميدان بود در دقيقه 43 توسط يولاويچ باز هم از حريف پيشي گرفتند. در آغار نيمه دوم يك بار ديگر و باز هم با ضربه سر در دقيقه 49 مازوكيچ گل سوم كرواسي نيز به ثمر رسيد.

در 15 دقيقه پاياني تلاش ايرلندي ها براي جبران گل هاي خورده مشهود بود اما تا پايان كار نتيجه 3 بر 1 پا برجا ماند. تا كرواسي سطرنشيني گروه C را در اختيار بگيرد.

*********************************************************

جذاب وديدني همراه با درخشش بهترين دروازه بانان جهان

بازي دو تيم مدعي گروه C اسپانيا و ايتاليا همه چيز داشت و بهترين و زيباترين بازي جام تا اين جاي كار محسوب مي شود. از تقابل دو دروازه بان برتر جهان بوفون و كاسياس كه بارها با واكنش هاي ديدني خود مهاجمان حريف را ناكام گذاشته تا گردش سريع توپ پاس كاريهاي متوالي و معروف ماتادورها ( اسپانيا) تيكي تاكا بازي محكم و همراه با فرصت طلبي  و حرفه اي گري ايتاليايي ها (لاجوردی پوشان) و همچنين تعويض هاي موثر و هدفمند مربيان دو تيم . خلاصه اين بازي جذاب و ديدني چيزي كم نداشت. اسپانيا تيم برتر ميدان بود، اما اين ايتاليا بود كه در دقيقه 61 توسط دي ناتاله بازيكن تعويضي خود به گل رسيدند. اما ماتادورها خيلي زود با گل دقيقه 64 فابرگاس كار را به تساوي كشاندند. وبعد از اين گل توپ و ميدان در اختيار اسپانيا بود اما سدي محكم  بنام بوفون مانع از گلزني هاي بعدي اسپانيا بود و از سوي ديگر حملات و ضد حملات خطرناك ايتاليا  نيز توسط كاسياس دفع مي شد و در واقع سنگربانان دو  تيم ستاره اي بين المللي بازي بودند. در نهايت اين بازي جذاب با نتيجه تساوي 1 بر 1 به پايان رسيد تا دو تيم به یک امتياز بازي قناعت كنند.

*********************************************************

لبخند ژرمن ها، اشک در چشم پرتغالی ها

در دومین بازی گروه B تیم های مطرح آلمان و پرتغال به مصاف یکدیگر رفتند. از آغاز بازی معلوم بود که دو تیم مخصوصاً آلمانها به کمتر از پیروزی رضایت ندارند اما پرتغالی ها نیز با داشتن مهره های تکنیکی مثل رونالدو و نانی تیم خطرناکی بنظر می رسیدند و همین مسئله آلمانها را کمی محتاط کرده بود .

در نیمه دوم در حالی که هر دو تیم بازی پایاپای و خوبی را به نمایش گذاشته بودند هر چه به پایان این بازی نزدیکتر میشدیم به نظر می آمد که پرتغالی ها رضایت بیشتری به کسب یک امتیاز دارند و امیدشان تنها به حرکات رونالدو است اما سرانجام دقیقه 73 و بروی یک توپ ارسالی از جناح راست گومز مهاجم آلمانها که در طول بازی مهره بی اثربه نظر می آمد در نقش یک گلزن ظاهر شد و با ضربه سر دروازه پرتغالی ها را باز کرد تا علت تعویض نشدنش توسط یواخیم لو با وجود بازی ضعیف تا آن لحظه مشخص شود.

در ادامه پرتغالی ها فرصت های خوبی را بدست آوردند اما هر چه زدندبه در بسته خورد تا سر انجام پیروزی 1 بر 0 آلمانها ثبت شود.

*********************************************************

وایکینگ ها لاله های نارنجی را سرخ کردند

این بار نوبت لاله ها بود که قربانی بیرحمی فوتبال باشند و به قولی آن روی سکه را ببیند، لاله های نارنجی (لقب تیم ملی هلند) که از همان آغاز بازی حاکم بر توپ و میدان بودند و چند فرصت مناسب را از دست دادند در دقیقه 24 بازی و بر روی یک ضد حمله اسیر حرکت زیبا و فریبنده کرندلی مهاجم خوب دانمارکی ها شده و دروازه خود را باز شده دیدند.

پس از این گل، هلندی ها حملات بیشماری بر روی دروازه دانمارک انجام داده و موقعیت های گلزنی زیادی را خلق کردند که در اثر بی دقتی مهاجمان هلند و بعضاً واکنش های دروازه بان دانمارک این موقعیت ها یکی پس از دیگری هدر رفت تا وایکینگ ها (دانمارک) با پیروزی 1 بر 0 بر لاله های نارنجی (هلند) اولین شگفتی جام را خلق کنند.

*********************************************************

توپ پر روس ها

در دومین بازی دو تیم روسیه و جمهوری چک رو در روی یکدیگر قرار گرفتند، روس ها که در آخرین بازی تدارکاتی خود ۳ بر ۰ ایتالیا را شکست داده بودند با آمادگی و روحیه خوب وارد میدان شدند. در بیرون از زمین و بروی نیمکت مربیگری روس ها از رهبری ادوکات هلندی و در درون زمین از گردانندگی ، و بازی سازی بازیکن شاخص و با تجربه خود آندره آرشاوین استفاده کردند. این بازی در پایان با نتیجه جالب اما دور از انتظار ۴ بر ۱ به نفع روس ها به پایان رسید . تا روسیه در سطر جدول گروه خود قرار گیرد در ادامه بازی ها امشب هلند با دانمارک و آلمان با پرتقال دیدار خواهند کرد.

*********************************************************

توقف لهستان میزبان

در حالی که در شروع بازی لهستانی ها توپ و میدان را در اختیار داشتند و دقیقه ۱۷ بازی توسط لوان دوفسکی یه گل هم رسیدند اما در پایان به نوعی از اینکه بازنده بازی نبودند راضی به نظر می رسیدند چون یونانی ها در نیمه دوم نه تنها گل خورده را جبران کردند بلکه یک پنالتی را نیز از دست دادند .این در حالی بود که یونانی ها در اکثر دقایق نیمه دوم بخاطر اخراج یکی از بازیکنانشان ۱۰ نفره بازی می کردند این بازی در نهایت ۱ بر ۱ مساوی تمام شد .

******************************************************************

چهاردهمین دوره مسابقات فوتبال جام ملت های اروپا آغاز شد و در روز نخست دو بازی در کشور لهستان (یکی از دو میزبانان جام به همراه اوکراین) انجام شد در بازی نخست که بازی افتتاحیه جام بود.لهستان میزبان در مقابل یونان تیم شگفتی ساز و قهرمان سال ۲۰۰۴ قرار گرفت.

این سومین دوره از مسابقات یورو است که بطور مشترک توسط دو کشور میزبانی می‌شوند. پیش از آن در جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۰(بلژیک و هلند) و جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۸ (اتریش و سوئیس) میزبان بطور مشترک از دو کشور بود. در مجموع ۱۶ تیم در این دوره حضور خواهند داشت. لهستان و اوکراین به‌عنوان میزبان در مسابقات حضور خواهند داشت؛ ۱۴ تیم باقی‌مانده در بازی‌های مقدماتی انتخاب شده‌اند. اکثر کارشناسان معتقدند اسپانیا، قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، از بخت بیشتری برای قهرمانی برخوردار است..

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.